Silesia TAK ART

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Silesia TAK ART

O Nas w życiu Gminy

W tegorocznym październikowym wydaniu „Życie Gminy”, które zawiera najważniejsze wydarzenia dotyczące Społeczności Gminy Mielno Gmina Mielno , znalazł się obszerny artykuł o naszym wrześniowym międzynarodowym plenerze pt.”Chodźmy, pomalujmy świat”. Niektórzy z nas do Mielna jeżdżą od blisko 35 lat, a na plenery malarskie od blisko ćwierć wieku, ci związani ze Stowarzyszeniem Silesia Tak Art od wiosny 2013 roku. W tym miejscu spotykamy się co roku, a tegoroczna edycja była naszym 12 z rzędu artystycznym spotkaniem. Do tej pory we wszystkich mieleńskich plenerach wzięło udział 360 twórców z kraju i zzagranicy. W tegorocznym spotkaniu wzięło udział 28 twórców, w tym dwie malarki z Niemiec.
Od 2017 nasze działania są obejmowane Honorowym Patronatem przez Burmistrza Mielna MIELNO , a także są ujmowane w Kalendarzu Wydarzeń Kulturalnych Mielna, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem oraz szczególnym zaszczytem. Co roku duża część ze stworzonych przez nas prac zostaje w rękach Władz Miasta Mielno, organizatorów, sponsorów, a także lokalnej społeczności. Zdarza się, że przekazujemy dzieła na lokalne cele charytatywne, w tym także na rzecz corocznych aukcji, z których zebrane środki pieniężne wspierają kolejne edycje WOŚP.
Cieszy nas to, że jesteśmy rozpoznawalną marką, a Władze Miasta i Społeczność Gminy Mielno nazywają nas swoimi Ambasadorami.

Załączony do naszego posta artykuł ze wspomnianej na wstępie gazety świadczy o tym, że Stowarzyszenie Silesia TAK ART i organizowane pleneru są ważnym wydarzeniem kulturalnym dla mieszkańców i turystów. Jesteśmy także oczekiwani w przyszłym roku, dlatego zapewniany Was Kochani, że będziemy znów gościć na przyjaznej i ukochanej Ziemi Mieleńskiej od 14 do 25 września 2025 roku podczas międzynarodowego pleneru plastycznego pt.”Zainspirowani Mielnem” w Policyjny Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „krokus” POSW KROKUS. Do zobaczenia 🖼️🖌️🎨☀️🌊🐟🙂
Zapraszamy do obejrzenia załączonego materiału jaki ukazał się jesienią w „Życiu Gminy”. A tych z Państwa, którzy chcą przeczytać artykuł w oryginalne odsyłamy do elektronicznego wydania gazety – strona 8
https://www.mielno.pl/dla-mieszkanca/biuletyn-zycie-gminy

dar dla domu seniora załęcze małe 19.11.2024

Szanowni Państwo! Jest nam niezmiernie miło poinformować, że po raz kolejny w tym roku,

aż trudno policzyć, który raz z kolei w w blisko dwunastu latach naszej działalności, Stowarzyszenie Silesia TAK ART podzieliło się pięknymi pracami naszych twórców i sympatyków. Tym razem nasze dzieła trafiły do Domu Seniora Załęcze, który działa w Załęczu Małym w województwie łódzkim. Dom Seniora Załęcze znajduje się w samym sercu Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Jest to piękna i zalesiona okolica daleka od zgiełku miasta. Świeże, wolne od smogu powietrze, cisza i spokój leśnego zakątka, całodobowa opieka i świetne warunki mieszkaniowe pozwalają na opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi , które nie mogą pozostać samodzielnie w domu i które posiadają szczególne potrzeby. Jest to miejsce nakierowane na zapewnienie bezpieczeństwa, uprzyjemnienie czasu, a także ułatwienie dostępu do zabiegów medycznych.

Prace w imieniu Stowarzyszenia Silesia Tak Art przygotowała nasza prezes Małgorzata wraz z mężem Krzysztofem, a przetransportowali je i przekazali na ręce Dyrektorki Domu Seniora, koleżanka Urszula Konaszewska wraz z mężem Arkadiuszem – Wiceprezesem Silesia Tak Art, którzy byli pomysłodawcami tego działania.

Łącznie podarowaliśmy 10 prac autorstwa 10 twórców i sympatyków, w tym 9 obrazów oraz jedną wycinankę intuicyjną. Nasze prace zostały stworzone podczas zorganizowanych w przeszłości plenerów plastycznych zorganizowanych przez Zarząd Silesia Tak Art w Mielnie, Jaworzynce oraz w Szklarskiej Porębie. Większość obrazów ma tematykę poświęconą pejzażom. Opowiadają one o pięknie otaczającej nas przyrody, a także budzą w sercach odbiorców spokój i radość.

Autorami podarowanych prac są:

1. Kasprzak Bożena – Szczecin, pt.”Roztańczona” – technika olej na płótnie wymiary 50×60 cm

2. Żmuda Daniela – Polkowice, pt.”Jaworzynka” akryl na płótnie wym. 40×50 cm

3. Dembecka Anna – Bytom, pt.”Cisza”, akryl na płótnie wymiary 50×60 cm

4. Zatorska Barbara– Szczecin, pt.”Kamienie” – tech. olej na płótnie wym. 40×50 cm

5. Waryszak Grażyna – Gliwice, pt.”Wejście na plażę”, akryl na płótnie 50×60 cm

6. Konaszewski Arkadiusz – Częstochowa pt.”Brzezina o zachodzie słońca” olej na płótnie 40×60 cm

7. Nester Bożena – Polkowice, pt.”Widok z okna” akryl na płótnie wym. 40×50 cm

8. Marcinkowska Roberta – Gniezno, pt.”Wojnowice” akryl na płótnie wym. 50×70 cm

9. Żelechowska Danuta – Wodzisław Śląski, pt.”Nad Jeziorem Jamno” akryl na płótnie wym. 40×50 cm

10.Czarnecka Gabriela – Wołomin, pt.”Motywy wiejskie” wycinanka intuicyjna, wym. 100×30 cm

Jesteśmy przekonani, że te wyjątkowe dzieła wzbogacą przestrzeń Domu Seniora Załęcze dodając jej kolorów i inspirując do refleksji. Pragniemy wyrazić swoją wdzięczność naszym artystom za ich talent i zaangażowanie. Życzymy wszystkim mieszkańcom ośrodka, pensjonariuszom i personelowi, aby podarowane prace przyniosły im chwilę ukojenia i spokoju, a także inspirację do czerpania siły z piękna otaczającego nas świata. W załączonym materiale kilkanaście fotografii z aktu darowania prac wraz z ich wizerunkami.

NIEPODLEGŁA🇵🇱

Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że Nasza Ojczyzna jest Niepodległa😊❤ Dzisiaj w 106 Rocznicę Odzyskania Niepodległości uświadamiamy sobie, że zasypiamy, budzimy się i żyjemy w wolnym i niepodległym kraju. To cudowne uczucie. Życzymy z tej okazji Polsce, aby już nigdy nie straciła niepodległości. Zarząd Silesia Tak Art oraz wszyscy członkowie i sympatycy Stowarzyszenia ❤🇵🇱

ŚWIĘTO ZMARŁYCH 2024 PAMIĘTAMY

Wszystkich Świętych 2024 – Pamiętamy🖤🕯️W chwili, gdy zbliża się Święto Zmarłych i Dzień Zaduszny nadchodzi czas refleksji i rozważań nad życiem i przemijaniem. Wspominamy naszych kolegów „po pędzlu”, których spotkaliśmy na Artystycznym Szlaku, a którzy w ostatnich latach odeszli…Jeszcze nie tak dawno mieliśmy okazję cieszyć się ich towarzystwem na plenerach plastycznych i innych wydarzeniach kulturalnych. Podziwialiśmy ich różne talenty artystyczne, a także czerpaliśmy garściami wiedzę i różnorodny warsztat. Pamiętamy o Was ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️: kol. Stanisław Kasprzyk z Krakowa, kol. Janusz Rapkiewicz z Kwasowa, kol. Adam Mendala z Gniezna, kol. Andrzej Bąk ze Szczecina, kol. Jan Żakowski ze Szczecina, kol. Ryszard Sak ze Szczecina, kol. Ryszard Maresz z Orzesza i kol. Zbigniew Gałęcki z Torunia. Dziękujemy za to, że spotkaliśmy Was na Naszej Drodze 🎨🖌️🖼️❤️Koleżanki i koledzy oraz sympatycy Stowarzyszenia Silesia Tak Art. Zapalmy dla Nich świeczkę🕯️🕯️🕯️🕯️🕯️🕯️🕯️🕯️🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤🖤

uroczysty wernisaż w galerii „na krzesłach” posw krokus podsumował dorobek pleneru „chodźmy, pomalujmy świat” pod honorowym patronatem burmistrza mielna

24 września 2024 roku w Galerii „Na krzesłach” Policyjny Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „krokus” w Mielnie, Gmina Mielno miał miejsce uroczysty wernisaż podsumowujący dorobek XV Międzynarodowego Pleneru Plastycznego pt „Chodźmy, pomalujmy świat”. 28 twórców stworzyło blisko 80 prac, głównie obrazów, a także 5 fotografii. Wystawę przygotował komisarz organizacyjny pleneru Krzysztof Szala.

Na uroczystości przybył Burmistrz Mielna Pan Adam Czycz, który objął nasz plener Honorowym Patronatem. Ponadto przybyli goście w osobach Pani komisarz Pauliny Litwin – Komendant Komisariatu Policji w Mielnie, Kierownik Administracyjna POSW KROKUS Pani Monika Snoch, Pan Radosław Sobko – inspektor ds.promocji i współpracy zagranicznej UM w Mielnie, były Wiceburmistrz Mielna Pan Dominik Gronet, Pan Zbigniew Murzyn – lokalny artysta malarz i fotograf, a także zaprzyjaźnieni z naszym stowarzyszeniem goście.

Zanim otwarto uroczyście wystawę odczytano Akt Nadania przez Urząd Miasta w Mielnie statuetki „Przyjaciel Gminy Mielno”, którą otrzymała nasza koleżanka po pędzlu, Susanne Hawer z Niemiec. Statuetkę wręczał osobiście Pan Adam Czycz, Burmistrz Miasta Mielno. Wszyscy uczestnicy wernisażu złożyli koleżance Susanne gratulacje.

Następnie głos zabrała Prezes Zarządu Stowarzyszenia Silesia Tak Art – Małgorzata Szala, która podsumowała dorobek tegorocznego pleneru. Podziękowała wszystkim artystom z kraju i z zagranicy za przyjazd do Mielna, udział w międzynarodowym plenerze oraz przede wszystkim stworzenie wyjątkowo pięknych prac.

W dalszej kolejności Prezes Zarządu wspólnie z Panem Burmistrzem Adamem Czyczem wręczyli dyplomy udziału wszystkim twórcom, którzy stworzyli prace plenerowe. Niektórzy uczestnicy pleneru za wsparcie komisarza pleneru w czynnościach organizacyjnych otrzymali na pamiątkę okolicznościowe kubki z logo Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie, które podarował Pan Marian Boguszyński – Przewodniczący ZW NSSZ Policjantów województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie .

W tym miejscu Zarząd Stowarzyszenia Silesia Tak Art oraz wszyscy uczestnicy pleneru składają szczególne podziękowania dla Władz Miasta Mielno, Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie oraz

Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa śląskiego w Katowicach za pomoc i wsparcie finansowe związane z organizacją pleneru plastycznego.

Twórcy biorący udział w wystawie: Małgorzata Szala – Tychy, Barbara Zientara-Chmiel – Imielin, Barbara Zatorska – Szczecin, Danuta Żelechowska – Wodzisław Śląski, Grażyna Waryszak – Gliwice, Arkadiusz Konaszewski – Częstochowa, Jarosław Kacprzak – Koszalin, Albin Rożej – Raciąż k/Tucholi, Jolanta Kućka-Noworyta – Oświęcim, Krystyna Nowak – Łaziska Górne, Stefania Paduch – Tychy, Mirosława Zientara – Tychy, Małgorzata Musz – Tychy, Leokadia Chłapek – Wodzisław Śląski, Marzena Mazur – Wodzisław Śląski, Susanne Hawer – Niemcy, Bettina Gottscholl – Niemcy, Krzysztof Szala – Tychy, Roberta Marcinkowska – Gniezno, Maria Teresa Białek – Szczecin, Danuta Rasińska – Wołomin, Teresa Urbanowska – Wołomin, Gabriela Czarnecka – Wołomin, Justyna Kozieł z Ząbek, Tadeusz Trocki – Wejherowo, Zygmunt Tadrowski – Elbląg, Ewa Kubis z Sosnowca, a także korespondencyjnie Grażyna Mitoraj z Mikołowa.

W PRACOWNI ARTYSTY ZBIGNIEWA MURZYNA, CZYLI SPOTKANIE Z ARTYSTĄ

20 września 2024 roku miało miejsce koleje spotkanie z lokalnym artystą uprawiającym malarstwo olejne sztalugowe. Odbyło się ono po południu w prywatnej galerii Pana Zbigniewa Murzyna w miejscowości Mścice koło Koszalina.

Grupa chętnych uczestników XV Międzynarodowego Pleneru Silesia TAK ART pt.”Chodźmy, pomalujmy świat” udała się do miejsca zamieszkania artysty, który opowiedział im o swojej pasji oraz pokazał bogaty zbiór obrazów jakie goszczą w jego prywatnej galerii. Przy towarzyszącej spotkaniu muzyce i poczęstunku przygotowanym przez Gospodarza nasze koleżanki i kolega przenieśli się na chwilę do świata pełnego kwiatów, przyrody, architektury, a także prac o tematyce marynistycznej. Była to uczta dla ducha i ciała.

Spotkanie z artystą zorganizował komisarz organizacyjny pleneru Krzysztof Szala.

W tym miejscu dziękujemy Panu Zbigniewowi Murzynowi za tak ciepłe przyjęcie oraz niezwykle miłe artystyczne spotkanie.

Artysta zaszczycił nas swoją obecnością podczas uroczystego wernisażu, który miał miejsce 24 września 2024 roku w Galerii „Na krzesłach” Policyjny Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „krokus”. Wernisaż ukazał dorobek twórczy naszego tegorocznego pleneru w Mielnie. 🖼️🖌️🎨🙂👍

link do strony artysty

SPOTKANIE Z ARTYSTĄ, CZYLI NA PLENERZE O TECHNICE MALOWANIA OLEJEM NA PŁÓTNIE

20 września 2024 roku podczas XV Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Silesia Tak Art „Chodźmy, pomalujmy świat” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Mielna w Policyjny Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „krokus” odbyło się spotkanie z dwoma kolegami „po pędzlu”, czyli z Jarosławem Kacprzakiem z Koszalina oraz z Zygmuntem Tadrowskim z Elbląga, którzy pokazali swój warsztat twórczy, omówili stosowane techniki malarskie, wykorzystywane media oraz zaprezentowali najnowsze prace.

Było to bardzo ciekawe doświadczenie zarówno dla plenerowiczów, jak i samych artystów.

W załączonym materiale fotograficznym można poczuć energię tego wydarzenia.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy naszym kolegom nieustającej weny twórczej oraz dobrego zdrowia. Do zobaczenia na Artystycznym Szlaku Silesia Tak Art.

Zapraszamy również na naszą stronę internetową FB.

WARSZTATY PLASTYCZNE MALOWANIE NA PORCELANIE

19 września 2024 roku podczas XV Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Silesia Tak Art „Chodźmy, pomalujmy świat” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Mielna odbyły się warsztaty plastyczne w technice malowania na porcelanie. Instruktorką była nasza stowarzyszeniowa koleżanka Danuta Rasińska z Wołomina. Każdy uczestnik pleneru otrzymał porcelanowy kubek i pod wprawnym okiem mistrzyni miał za zadanie stworzyć własną kompozycję na gładkiej powierzchni. Choć technika nie należy do najłatwiejszych, to każdy zrealizował zadanie. A jakie były efekty? Oczywiście imponujące, czego dowodem jest załączony materiał fotograficzny.
Każdy uczestnik warsztatów otrzymał na pamiątkę swoje małe dzieło sztuki, które mu przypomina o naszym artystycznym spotkaniu w Mielnie.
Dziękujemy serdecznie naszej koleżance Danucie Rasińskiej za profesjonalnie przeprowadzone warsztaty. Życzymy nieustającej weny twórczej i dobrego zdrowia. Do zobaczenia na Artystycznym Szlaku Silesia Tak Art. Uczestnicy warsztatów oraz Zarząd Stowarzyszenia Silesia Tak Art 🖼️🖌️🎨🙂👍

WIZYTA W DARŁOWIE I DARŁÓWKU, CZYLI NIE SAMYM TWORZENIEM ARTYSTA ŻYJE

Plener to nie tylko praca twórcza. Uczestnicy tegorocznego XV Międzynarodowego Pleneru Silesia Tak Art pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Mielna udali się 18 września 2024 roku na wycieczkę autokarową do Darłowa i Darłówka. Po mieście oraz w Zamku Książąt Pomorskich oprowadzał uczestników pleneru najlepszy przewodnik kwalifikowany, którym jest Szefowa Rady Miasta. Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 za panowania Bogusława V. Po zwiedzeniu zamku przewodniczka oprowadziła grupę po najważniejszych obiektach i zabytkach Darłowa oraz szlakiem Leopolda Tyrmanda, ukazując historię miasta. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ławeczka z rzeźbą słynnego pisarza, wykonaną przez artystkę Dorotę Dziekiewicz-Pilich. Wielką atrakcją na szlaku wycieczki był Kościół Mariacki, czyli Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny w Darłowie, którego gospodarzami są franciszkanie z prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsk. W darłowskim Kościele Mariackim na uwagę zasługuje znajdujące się w kaplicy pod kościelną wieżą Mauzoleum Pomorskie z sarkofagami Króla Eryka, Elżbiety, żony ostatniego Księcia Pomorskiego i Jadwigi – Księżniczki Pomorza. Zwiedzanie Darłowa zakończyliśmy przy słynnej fontannie z Pomnikiem Rybaka, która znajduje się na darłowskim rynku od 1919 roku. Wykonana została przez sławieńskiego rzeźbiarza Wilhelma Grossa jako pomnik ku czci ludzi morza. Fundatorem fontanny był najbogatszy darłowski armator – z rodziny Hemptenmacherów, który swoimi statkami rozsławiał nazwę miasta Darłowo na wszystkich kontynentach. Jego dom usytuowany jest na skrzyżowaniu ulicy Powstańców Warszawskich z ul. Rynkową. Na cokole fontanny z trawertynu na cztery strony świata wmurowano cztery spiżowe tablice. Informują one w skrócie o założeniu miasta i o jego znaczeniu. Później wszyscy mieli czas wolny na lunch lub kawę i słodkości. Następnie plenerowicze udali się autokarem do Darłówka, gdzie na chwilę udali się pieszo w okolice portu i nabrzeża. Wycieczkę pilotował nasz komisarz organizacyjny Krzysztof Szala, który podziękował uczestnikom za pogodę ducha i punktualność. To była fantastyczna przygoda. W załączeniu krótka relacja fotograficzna

8. edycja konkursu plastycznego „gmina mielno w obrazach i fotografiach (…)” rozstrzygnięta

17 września 2024 roku w Policyjnym Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „KROKUS”, w ramach XV Międzynarodowego Pleneru plastycznego pt.”Chodźmy , pomalujmy świat” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Silesia TAK ART pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Mielno, odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie 8. edycji konkursu plastycznego pt. „Gmina Mielno w obrazach i fotografiach twórców oraz sympatyków Silesia Tak Art”. Na ceremonię wręczenia nagród i dyplomów przybyła Pani Izabella Karlińska-Ćwięka pełniąca funkcję Sekretarza Gminy Mielno, reprezentująca Burmistrza Miasta, która w towarzystwie Małgorzaty Szali – prezes zarządu stowarzyszenia Silesia Tak Art wręczyła nagrody i dyplomy.

Wcześniej Komisja Konkursowa spośród 50 zgłoszonych do konkursu prac przyznała 3 nagrody główne, które trafiły do: Krystyny Nowak z Łazisk Górnych Tadeusza Trockiego z Wejherowa Arkadiusza Konaszewskiego z Częstochowy, a także wyróżniła 3 autorów prac tj. Jolantę Kućkę-Noworyta z Oświęcimia Barbarę Zientara-Chmiel z Imielina Krzysztofa Szalę z Tychów Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym artystom serdecznie gratulujemy 👏👏👏 Komisja konkursowa zaznaczyła, że tegoroczne prace były na bardzo wysokim poziomie, a uczestnicy znów zaskoczyli ich swoją pomysłowością i talentem👍🙃 Uroczysty wernisaż odbył się w Galerii ” Na krzesłach” Policyjnego Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego KROKUS w Mielnie. Miłym akcentem było przekazanie dla Władz Miasta Mielno czterech obrazów pt.”Między dwiema wodami” autorstwa Danuty Żelechowskiej z Wodzisławia Śląskiego, „Bałtyk” autorstwa Steffi Franke z Niemiec, „Mielno oczami Van Gogha” stworzona przez Janinę Szalimow z Pucic, a także „Wazon z tulipanami” autorstwa Sławomira Koseckiego z Kielc. Prace przekazały na ręce Pani Izabelli Karlińskiej-Ćwięka, autorka wspomnianego obrazu Danuta Żelechowska oraz w imieniu pozostałych twórców Prezes Małgorzata Szala.